Arkadaşlarımız Sihirlidir

Aralık 16, 2010

Bugün arkadaşlarımıza şükran günü..Onların hayatımıza kattığı şahanelikler olmasa keyfimiz olmaz, işimiz rast gitmezdi. İstanbul kışının sisi, pusu içindeyken bir küçük köşede mutlu ve huzurlu durabiliyorsak biraz da onlar sayesindedir.  O yüzden bugün renkleri seven, toprağı bilen, güneşten ve denizden beslenen Egeli arkadaşlarımızı yazalım istedik. 2 hafta oldu ama şimdiden hepsini burnumuzda tütüyor.
Çok değil 20 gün önce, Bodrum-Turgutreis pazarında, en sevdiğimiz amcamızın tezgahı işte böyleydi. Herşeyi nasıl da özenle yerleştirmiş, çiçeklerle süsleyip el yazısıyla da fiyatlarını yazmış görüyor musunuz? Herşey kendi üretimi olduğu için az ama nasıl da öz. İşte bu amcayı biz çok severdik. Pazara her gelişimizde karşılıklı selamımız eksik olmazdı.
Yukarıdaki fotoğraftaysa bir başka kıymetlimiz var. Gözlüklerin ardından o çocuk neşesiyle bakan gözler, ince zevkli, güzel kalpli, doğaya ruhunun her köşesinden bağlı olan arkadaşımız Hope’a ait.
Taşınmamızdan bir gün evvel Hope, 5 kıymetli hediyenin doldurduğu bir pakedi elimize tutuşturuvermişti. İçinden kendi hasadı olan bir kesekağıdı dolusu tatlı patates ve bir küçük çuval buğday; bahçesinden bir avuç dolusu limon otu, elleriyle ördüğü ve yeni evimiz için yaptığı, kaplumbağa kabuğu, nazar boncuğu, ip ve daldan oluşan bir nazarlık ve  2 güzel tütsü çıkmıştı. Nazarlığımızı taşınmamızın ilk günü asmıştık. Bugün de buğdayımızdan 3 bardak alıp yoğurtlu çorba yaptık. Nasıl  içimiz ısındı ve bir anlığına da olsa Hope’un evine, mutfağındaki masasına misafir olduk.
Gezin ile Aslı ise Gümüşlük’ün sahil perileridir; biri çamurun sırrını bilir, seramikler yapar en güzelinden. Diğerinin kalbinin adaletli köşesi çok geniştir, avukat hanım olarak adliyede dolaşır, dikkatli bakarsanız kanatlarını görebilirsiniz. İkisine de deniz kokusu çok yakışır… Lezzette Aslı’nın üstüne yoktur, karnımızı az doyurmamışızdır Aslı’nın yemekleriyle. Gezin evinin hastasıdır, akar der, kokar der ama bir türlü o güzel çayırdan, muhteşem ağaçlarından vazgemez. İkisi de ciğerimizin köşedir işte anladınız : )

4 Responses to “Arkadaşlarımız Sihirlidir”

  1. aykanozener Says:

    Bütün bunları görme ve değerini bilme bence sizin güzelliğiniz.İyiki varsınız:)

  2. Cana Says:

    Marmaralı arkadaslariniz da guzel ama degil mi (kıskancliga gel:) Asure yaptım bugun annemin evine gelip, tam gununde olsun diye onu sıkıstırdım. Bence haftaya bir gun bulusup birlikte asure yapmaliyiz


  3. Gerçek dostlukların yerini hiçbir şey doldurmuyor. Ve uzakta olunca çok özleniyor. Hele ki o dostlar özlemini çektiğiniz bir iklimde yaşıyorlarsa…Sevgiler.Hande.

  4. kucukevim Says:

    Ne güzel bir dostlara şükran yazısı bu böyle…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: